Featured News Posts

Recent News

June 2016 Handout

Hand Out June 2016  

Continue Reading →

Wednesday Results Summer 2016

For more photos look here REAL ESTATE SHOP Winners Michael Nuttall John Prideaux John May Alex Ciceran Runners Up Clare Maunder Frank Cassidy Jeremy Redgrove Fran Wilson Mugs Mike De Nardi Michael Schimmelpfennig Robin Morell Joan Morell PS NEWS Winners Wade Williams Paul Thompson (reserve Greg Wild) Claudia Krebs Geoffrey Squire Runners Up Greg Garrett […]

Continue Reading →

Monday Results Summer 2016

For more photos look here ACT Light Control Winners: Dallas Grigg/Rob Wade, Sue Parker, Thamba Pathmananthan, Brendon O’Brien Runner Up: Mick Bayley, Steven Scanlon, Des Rowley, Desley Rowley Mugs: Les Hughes, Michelle Farrell, Joanne Terry, Michelle Francis-Kerr   Total Traction Services Winners: Beverly Rajapatirana, Alan Brownlee, Edwina Mulhearn, Lisa Grice Runner Up: Lisa Matthews, Chad […]

Continue Reading →

Winter Competition Entry Form 2016

Winter Entry Form 2016 in PDF. Winter Competition  Monday 7:30pm at Woden and Dickson Duration: 10 weeks Starts: 6 June 2016  Finals Night: 15 August 2016   Cost: $120 Wednesday 7:30pm at Weston Creek and Woden Duration: 11 weeks Starts: 8 June 2016  Finals Night 17 August 2016   Cost: $132   Fill in the form […]

Continue Reading →

End of Comp Dinner 30 May 2016

ACT MASTERS END OF COMP DINNER MONDAY 30 May 2016 Mama’s Trattoria 45 West Row Melbourne Building, Canberra City 7.00pm for 7.30pm Fully Licensed + BYO $40 per person Banquet Italian Bread Pollo alla Fiorentina Bruschetta Pomodoro Garden Salad Cozze Pomodoro Seasonal Vegetables Fusilli Contessa Tea/Coffee Please advise Sue Parker via email sue.parker@actewagl.com.au or message […]

Continue Reading →

March 2016 Handout

Hand Out March 2016

Continue Reading →

Wyong Masters Tournament

The Wyong/Long Jetty Masters squash tournament will be held on 30th April-1st May 2016.  Here is the entry form.

Continue Reading →

ACT Championships 2016 Results

There are more pictures and detailed results by player. Womens division 1 MATHESON, Kathryn Winner PERKINS, Joanne Runner Up DIXON, Rosalind Third/Special plate SAMBUCO, Moya Plate Womens Division 2 VENESS, Sandra Winner SMITH, Paula Runner Up PARKER, Sue Third/Special plate HANCOCK, Tania Plate Womens Division 3 SOMMERS, Karina Winner GALLAGHER, Sandra Runner Up BAILEY, Tanya Third/Special […]

Continue Reading →

First Match Times ACT Championships

First match times – ACT Masters 2016 Championships EventID Event name Draw Match Time Contestant Info Opponent Event3 Mens division 3 Rnd 1 Main QF 33 Sat 10:30a WC1 ALLISON, Mark WILLIAMS, Evan Event3 Mens division 3 Rnd 1 Main QF 8 Sat 9:00a Wod8 ANDISON, Scott PISTORIUS, Cliff Event14 Womens Division 3 Rnd 1 […]

Continue Reading →

Notice of Annual General Meeting 2016

ACT MASTERS SQUASH INC.   NOTICE CONVENING THE ANNUAL GENERAL MEETING The Annual General Meeting of ACT Master Squash Inc. will be held on Monday, 4 April 2016 commencing at 10.00 pm In the Club Room at the Woden Squash Centre, 4 Launceston Street, Phillip.   Business Minutes The draft Minutes of the Annual General […]

Continue Reading →